Ангеліна Безнесюк про науково-популярний журнал «Куншт»

 

Нещодавно на головній сторінці Scientific Social Community ми зачепили тему науково-популярної періодики, склавши свій рейтинг українських журналів, які у цікавій, а іноді інтригуючій формі відкривають таємничий світ досліджень широкому загалу. Сьогодні, в продовження цієї теми, своїми думками про популярну науку та можливість її репрезентації у вигляді глянцевого журналу з нами поділиться Ангеліна Безнесюк, контент-редактор видання «Куншт».

Коли і за яких обставин у вас виникла ідея створення науково-популярного журналу?

Ідея виникла одночасно прогнозовано і випадково. Я та мій колега по «Куншт» Кирило Беcкоровайний вже давно маємо стійкий інтерес з однієї сторони до медіа, а з іншої – до науки та технологій.

В один рік в Україні припинилась публікація двох наших улюблених журналів: мого – National Geographic та Кирила – Esquire. Після закриття останнього ми поговорили і вирішили видавати щось своє. Про науку, технології, креатив, видавати продукт високої якості – як у плані текстів, так і в плані ілюстративного матеріалу.

Але від задумки до реалізації проекту пройшло 7 місяців. Багато часу пішло на вирішення юридичних питань. В подальшому плануємо випускати номер раз на два місяці.

Отже, вас у проекті двоє ключових осіб… Розкажіть про обовʼязки кожного? Чи не сваритесь, бува?

Я – контент редактор, Кирило – арт-редактор. Я займаюсь підбором тематики статей, пошуком авторів, вичиткою текстів, також відповідаю за організаційні питання. Кирило бере на себе питання верстки, монтажу, домовленостей з художниками. Ми займаємося двома рівнозначними складовими журналу, причому кожен має право голосу на «території» іншого: Кирило у текстах, а я у дизайні.

Кирило – мій однокурсник і друг. Ми дружимо з моменту переїзду до Києва, хоча приїхали ми до столиці з різних регіонів (він – з Чернігова, я – з Одеси). Сварок в робочому процесі поки не було.

До речі, ми вже достатньо довго говоримо, а я так і не спитала, що означає назва журналу, який мессидж вона несе?

Куншт – зі староукраїнської означає «мистецтво». Цією назвою ми хотіли показати, що наука - це творчий, натхненний процес, не менш цікавий, ніж у представників таких модних професій, як, наприклад, фотограф чи дизайнер.

Річ у тім, що більшість людей сприймає науку як сидіння у лабораторії ледь не під замком.

Мало хто вважає процес дослідження захоплюючим. В той час, як долучатись до мистецтва – соціально привабливо. Ми хочемо своїм девізом «Наука як мистецтво» довести, що ці дві галузі людської діяльності доповнюють одна одну і дають можливість людині реалізовувати свій потенціал повною мірою.

Яким чином ви можете охарактеризувати аудиторію читачів «Куншт»?

Ми розраховуємо на вікову аудиторію 15-30 років, людей, зацікавлених у мистецтві, гаджетах, технологіях. Поняття «хіпстери» - дуже широке, але воно є близьким до нашої перспективної аудиторії.

Ми спробуємо «затягнути» у свої читачі тих, у кого поки що немає стійкого інтересу до науки. Саме тому ми робимо велику ставку на дизайн. Але наші потенційні «клієнти» є достатньо відкритими, щоб зрозуміти, що наука може бути цікавою, щоб відкинути стереотип про науку як марудну і монотонну працю.

Яким чином ви здійснюєте підбір авторів та статей?

Перший наш номер довів, що не існує універсальних рецептів. Інколи наші автори – люди зі світу науки, інколи – просто люди з цікавим досвідом.

Буває так, що ми відштовхуємося від теми і шукаємо під неї автора. Буває навпаки, що автори пропонують свої ідеї.

Відзначу, що з «класичними» науковцями складно. Здебільшого у них суха лексика, перенасичена професійною термінологією, без якихось реальних прикладів з життя.

Українським ученим, як на мене, складно писати на широкий загал. Але це дуже потрібно, аби досягнення української науки були впізнавані, тому тому ми пишемо їм, що саме переробити, чого додати або робимо це самостійно..

Трохи нескромне запитання: звідки ви взяли кошти на запуск «Куншту»?

Дам пряму відповідь: взяли в борг. Але лише на друк. Багато хто йшов нам на зустріч – як автори, так і дизайнери з ім’ям з США та Ізраїлю. 25 % тиражу у нас придбала типографія. Але маємо віру, що наша затія окупиться, інакше ми не докладали би до неї стільки зусиль.

Про це поки зарано говорити, але чи є якісь симптоми успіху першого випуску журналу?

Дійсно трохи зарано. Але у нас є привід пишатися собою: власник одного ювелірного магазину у Чернігові, який придбав «Куншт», розповідав, що його продавці читають номер вголос.  Більше того, ми чули багато позитивних відгуків від  справжніх професіоналів цієї справи.

Які складнощі на сьогодні у підготовці наступного номера ви бачите?

Вже на сьогодні ми стикнулись з питанням перевірки фактів, про які йдеться мова у статтях. Ми не можемо самостійно глибоко розібратись у кожній темі, тому наразі стоїть питання про пошук наукових редакторів.

Ну «Куншт» лише стартує, сподіваюсь, це і багато інших питань з часом і досвідом будуть вирішені. Наснаги вам з Кирилом!

Валерія Лавренко

 

Добавить комментарий

Comments system Cackle