Рецидиви несвободи. Зміни польської політики пам'яті

Event type: Public discussion

Event dates: Втр, 02/20/2018

Country, city: Ukraine, Київ

Address of the event: Київський центр УКУ Мазепи, 10а

Web-site of the event: https://www.facebook.com/events/16955288...

 

 

Останні зміни в польській історичній політиці стали причиною для занепокоєнь на офіційному рівні з боку України, США й Ізраїлю. Що стало причиною контраверсійних законодавчих новацій? Як це позначиться на регіональній співпраці? Чому Польща, яка здійснила швидкий та успішний перехід від тоталітаризму до демократії, знову переживає рецидиви несвободи?

Учасники панельної дискусії: 
Roman Kabachiy — медіаексперт, Україна;
Paweł Bobołowicz — журналіст, Польща.

Модераторка: Ірина Штогрін, редакторка Радіо Свобода

Польща довгий час залишалася регіональним лідером у питаннях демократичного переходу після розпаду СРСР. Ми досліджували досвід реформ та їздили з навчальними візитами до польських воєводств, щоб навчатися просуванню європейських цінностей у посттоталітарному суспільстві. Однак те, що почало відбуватись у Польщі протягом останніх років, викликає багато запитань. 

Соціологічні дослідження показували великий відсоток антисемітських настроїв у суспільстві Польщі. Польські очільники закликали відмовитися від «педагогіки сорому» в трактуванні подій періоду Другої світової війни. Багатогранна історія польсько-українських стосунків почала набувати асиметричного трактування винятково як «винищення поляків» українськими націоналістами. 

Відтак за деякий час ці настрої в публічному дискурсі перетворились на цілком осяжні законодавчі ініціативи, які встигли отримати народну назву у вигляді «закону про заборону бандерівської ідеології». Відтепер під загрозою кримінальної відповідальності заборонено покладати на поляків відповідальність за нацистські злочини, скоєні на території Польщі під час Другої світової війни. Також не можна заперечувати «злочини українських націоналістів». 

Експерти спробують розібратися, чому це стало можливим і які наслідки матимуть ці законодавчі новації в розрізі цілого регіону. 

Організатори: Центр Досліджень Визвольного Руху та Київський центр УКУ