Конкурс ім. Івана Дубинця

Страна: Украина;

Дедлайн: 15.03.2021

Веб-сайт: medvyn-povstannia.org.ua

 

Перший літературний конкурс імені Івана Дубинця (30 січня – 15 березня 2021 р.)

До 118-річчя з Дня народження українського громадського діяча, публіциста, науковця, учасника Медвинського антибільшовицького повстання, автора книги спогадів “Горить Медвин” освітня ініціатива "Медвин. Повстання" спільно з Українським інститутом національної пам'яті, Фундацією імені Івана Багряного, Товариством дослідників України, громадською організацією "Молодь в тренді", Музеєм історії Богуславщини оголошує літературний конкурс імені Івана Дубинця на кращі прозові твори.

До участі з 30 січня до 15 березня 2021 року приймаються малі прозові твори довільного жанру (есей, новела, оповідання, нарис, мемуари тощо). У конкурсі візьмуть участь тексти, що відповідатимуть вимогам:

 • обсяг твору – до 1180 слів;

 • мова твору – українська;

 • у творі має згадуватися Медвин або Медвинське повстання.

Конкурсні твори просимо надсилати у документі word або pdf на електронну адресу співорганізаторки освітньої ініціативи "Медвин. Повстання" Марини Гогулі marynagogulia@gmail.com. В електронному листі просимо зазначити відомості про автора конкурсного твору:

 1. прізвище, ім'я, по-батькові автора;

 2. населений пункт, район і область, звідки походить автор;

 3. дата народження;

 4. контактний телефон;

 5. а також зазначити, що автор дає згоду на обробку персональних даних.

Переможців обиратиме журі у складі:

 • Олексія Сінченка – літературознавця, доцента Київського університету імені Бориса Грінченка, головного редактора серії "Постаті культури" видавництва "Дух і літера";

 • Наталки Позняк-Хоменко – письменниці, журналістки, співробітниці Українського інституту національної пам'яті;

 • Ніни Левченко – краєзнавиці, в.о. директора Музею історії Богуславщини, наукової співробітниці;

 • Андрія Гуменюка – історика, менеджера культурних проєктів, співзасновника громадських організацій "Український альянс", "НавколоНас. UA", автора виставкових проєктів про українське військо;

 • Віталія Ніщименка – письменника, журналіста, співзасновника освітніх ініціатив "Медвин. Повстання", "Кошиць і Богуслав", учасника Товариства дослідників України.

Члени журі оцінюватимуть твори, не знаючи їх авторів.

30 березня 2021 року – у День народження Івана Дубинця – буде оголошено чотирьох переможців літературного конкурсу.

 • троє переможців, які отримають найвищу кількість балів від журі, отримають грошовий приз у розмірі 500 гривень і книжкові призи від організаторів конкурсу;

 • окремий приз отримає і переможець, визначений засновником конкурсу – освітньою ініціативою "Медвин. Повстання".

Найкращі твори будуть опубліковані на сайті medvyn-povstannia.org.ua.

За оновленням інформації про конкурс слідкуйте на нашому сайті та на Фейсбук-сторінці освітньої ініціативи "Медвин. Повстання".

* * *

Іван Варфоломійович Дубинець (Дубина) (30 березня 1903 – 30 січня 1954) - відомий громадський діяч, письменник та археолог, автор книги спогадів «Горить Медвин» про Медвинське антибільшовицьке повстання.

Народився в Медвині на Київщині у сім'ї Варфоломія і Ожени Дубин. Початкову і середню освіту здобув у Медвині, у 1918 р. вступив до Богуславської української гімназії – вчительської семінарії. Саме тоді постає нова українська держава і молодий семінарист захоплюється національною ідеєю, а в 1920-му допомагає повстанцям боронити Медвин від більшовиків.

У 1921–1926 рр. Іван Дубина вчителює в Медвинській семирічній школі, а в 1926–1930 рр. здобуває вищу освіту з геології в Київському інституті народної освіти (сучасному Київському національному університеті імені Тараса Шевченка), тут у званні доцента працює, провадить наукову діяльність. Під час геологічних експедицій Центральною Україною стає очевидцем Голодомору.

На початку Другої світової війни проживав у Києві, став секретарем Української національної ради (УНР) при ОУН Андрія Мельника. Нацисти, не поділяючи самостійницьких прагнень українських націоналістів, розпочинають репресії проти членів УНР, двічі заарештовують Дубинця, тож він разом із іншими мельниківцями переходить у підпілля. Очевидно, у період Другої світової війни змінює своє прізвище "Дубина" на "Дубинець".

Коли у 1944 р. нацисти відступають на Захід, Дубинець втікає з Києва до Австрії, а в 1945-му опиняється в Німеччині. У Новому Ульмі він перебуває в таборі для переміщених осіб, працює в українській газеті «Українські вісті» та культосвітнім референтом у таборі, згодом читає геологію в Українському університеті в Аугсбурзі. Тоді ж бере участь у створенні Української революційно-демократичної партії, зав’язує дружбу з однопартійцем, письменником Іваном Багряним та літературознавцем Григорієм Костюком.

Під час так званого «процесу Кравченка» 1949 р. у Парижі Іван Дубинець дає свідчення про Голодомор і репресії в СССР, що сприяє перемозі в суді, як і викриттю злочинів СССР.

У 1950 р. допомагає своєму другу, письменнику Івану Багряному видати роман "Сад Гетсиманський", зібравши серед українських еміґрантів Америки кошти на його друк.

Пік громадсько-політичної діяльності Івана Дубинця припадає на життя в США, куди переїздить 1949 р. У Нью-Йорку медвинець продовжує висвітлювати злочини совітів перед американською громадськістю, тут долучається до створення ДОБРУСу (Демократичного об’єднання бувших репресованих совєтами), допомагає українським «неповерненцям» закріпитися в США, організовує протести проти їх депортації назад до СССР. Особливо не злюбили його совіти через організовані ним акції до 20-ліття Голодомору в 1953 р., за що, очевидно, 30 січня 1954-го Іван Варфоломійович і був ліквідований КГБ. Офіційна версія смерті - отруєння газом у власній квартирі.

Посмертно, у 1955 р. у Детройті ДОБРУС видає збірку матеріялів і документів про Голодомор «Біла книга про чорні справи Кремля», для якої медвинець у співавторстві підготував розділ про Голодомору 1932–1933 років. До того – у 1952-му – видав книгу спогадів «Горить Медвин», яка до цього часу і є найповнішим джерелом інформації про Медвинське антибільшовицьке повстання.

 

Похожие гранты и стипендии с открытой подачей заявок: