Павло Мінаєв про стажування у Франції в умовах жорстокого карантину

 

Ми продовжуємо ділитися досвідом молодих науковців у здобутті грантів, проходженні стажувань, пошуку ресурсів на проведення досліджень. І з нами на зв’язку Павло Мінаєв, який просто зараз знаходиться на стажуванні в Université Paris-Saclay у Франції, яка дотримується максимально жорстких карантинних норм через пандемію COVID-19.

 

 

Розкажіть, як саме ви потрапили на стажування до Франції? Що ви плануєте встигнути зробити в рамках стажування?

Минулого року на початку березня перед самим карантином у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара, де я навчаюся в аспірантурі, проходила весіння школа «Франція-CERN-Україна» з фізики високих енергій та медичної фізики. І в рамках цієї школи проходив конкурс наукових робіт, у якому я здобув перемогу, і у якості призу за перемогу була поїздка до Європейської організації ядерних досліджень (CERN). Однак, розпочався карантин. І поїздка не відбулася. 

Але мій науковий керівник Володимир Скалозуб не втрачав зв’язку з французькими партнерами по проведенню школи, тож це дозволило мені подати заявку на короткостроковий обмін Erasmus. І ось найближчі два місяці я проведу у Франції. Моїми кураторами тут є люди з тематикою, близькою до того, чим я займаюся у Дніпрі. В рамках стажування планую проводити розрахунки по дисертації, можливо, підготую спільну публікацію з французькими колегами. 

Взагалі, карантин створює гарну робочу атмосферу, що дає можливість мені в перспективі добре просунутися по дисертації.

 

А який він – карантин у Франції для науковця, який приїхав на стажування?

У нас діє комендантська година з 19:00 до 6:00. І працюють тільки продуктові магазини. Тобто, це створює певний побутовий дискомфорт. Наприклад, я не можу купити каструлю для приготування їжі, що зробило б моє проживання набагато більш дешевим. 

Ще кожен вихід до міста я маю реєструвати через смартфон. При чому, всі люди мають обмеження у 10 км. на просування від місця свого мешкання. Я мешкаю у місті Орсей поблизу Парижа. До центру Парижа можна доїхати за півгодини на метро, однак, центр Парижа знаходиться у 15 км. від місця мого проживання, тож туди поїхати я не маю права.

Сам університет Paris-Saclay створений нещодавно, однак, він позиціонує себе як «французький Кембридж», а отже, має чудову інфраструктуру. Лабораторії та навчальні корпуси розташовані у затишному парку, тож прогулянки до лаби і назад є для мене приємними. І вони суттєво полегшують обмеження: «бути в Парижі і не мати можливості відвідати Лувр».

У будь-якому разі, стажування в умовах карантину – це цікавий досвід, ну і, як я вже зазначав, я можу зосередитися на роботі.

 

 

Я знаю, що ви є активістом фізико-математичного олімпіадного руху. Як ви вважаєте, чи позначився негативно COVID-19 на цих ініціативах? І взагалі, чи не є цей рух мертвим? Ну ми всі знаємо ситуацію, коли вчителі змушують учнів ходити на олімпіаду, яка цим учням не приносить ні матеріального, ні морального задоволення…

Так, я сам закінчив Дніпропетровський обласний ліцей-інтернат фізико-математичного профілю і у шкільні роки брав активну участь у олімпіадах, а зараз суджу обласний тур олімпіади з фізики. Цей рух, однозначно, не є мертвим. Він надає в університети найбільш грамотних та найбільш мотивованих студентів. 

Однак, у системі фізико-математичної підготовки в школі є проблеми. За великим рахунком, багатьом людям цікаво, як влаштовано світ (а фізика – саме про це). Однак, не всі вчителі можуть це пояснити дітям просто і зрозуміло. Таким вчителів меншість, як правило, це ентузіасти. Однак, вони є, в тому числі і у сільських школах. Тому шанси на перемогу у олімпіаді є у всіх дітей, яким поталанило з вчителем. Хоча, статистично, нажаль, є розбіжність велике-мале місто і місто-село.

Щодо карантину, то він перевів багато фізичних та математичних олімпіад та турнірів у формат онлайн. Це дозволяє залучити нових людей, які, раніше, можливо, соромились би спробувати свої сили у олімпіаді. До речі, Відкритий всеукраїнський фізичний марафон завершився буквально нещодавно (https://to.dp.ua/olymp-phys-2021/?fbclid...).

 

А що, на вашу думку, найцінніше вам дала ваша освіта?

Взагалі, займатися фізикою та математикою є справою прогресивною. У нас в університеті, щоб закінчити навчання на фізичному факультеті чи на механіко-математичному факультеті, треба висока мотивація. Але, головне, що ти здобуваєш – це системність мислення. Багато моїх однокурсників пішли у програмування, і там вони є успішними саме завдяки своєму складу мислення.

 

 

Добавить комментарий

Comments system Cackle